2019 NPC Worldwide Yamamoto Pro Qualifier
2019 IFBB San Antonio Classic
Arnold Class Europe

2019 Arnold Classic Europe Amateur

Barcelona, Spain
September 22, 2019

MEN'S BODYBUILDING
OVERALL WINNER
Usein Salimov (Russia)

Men's Bodybuilding over 100 kg
1 Maciej Kieltyka (Poland)
2 Adam Kozyra (Ukraine)
3 Igor Borzov (Russia)
4 Christopher Kassoueu (France)
5 Andrei Semkov (Russia)
6 Oleg Skorobogatov (Kazakhstan)
DNC Nicolaj Danninger (Germany)

Men's Bodybuilding up to 100 kg
1 Daniel Poniedzialek (Poland)
2 Roberto Buonomo (Italy)
3 Paweł Kowalski (Poland)
4 Lars Hansen (Denmark)
5 Pavel Vashchenko (Russia)
6 Jonas Nielsen (Denmark)
7 Guilherme Barbosa (Brazil)

Men's Bodybuilding up to 95 kg
1 Anton Ferents (Ukraine)
2 Domenico Intermaggio (Germany)
3 Victor Crespo (Spain)
4 Tony Mancino (Italy)
5 Rafał Filipczuk (Poland)
6 Nankap Djomo (France)
7 Pascal Schlegel (Germany)
8 Bartosz Kowalski (Poland)
9 Andre Schreiber (Germany)
10 David Indrunas (Germany)
11 Leo Forte (Italy)

Men's Bodybuilding up to 90 kg
1 Usein Salimov (Russia)
2 Rubin Gainullin (Russia)
3 Anastasios Koligkionis (Greece)
4 Andrea Bolzoni (Italy)
5 Jakub Potocki (Poland)
6 Giorgio Annunziata (Italy)
7 Patryk Barnas (Poland)
8 Ibragim Miltayev (Kazakhstan)
9 David Magan (Spain)
10 Alfredo Agozzino (Italy)
11 Gabriel Alvarez-Serrano (United Kingdom)

Men's Bodybuilding up to 85 kg
1 Yevgeniy Yakimov (Kazakhstan)
2 Mahfoud Draidi (Spain)
3 Christopher Fontey (Germany)
4 Kevin Orellana (Spain)
5 Mohamad Jamali (Switzerland)
6 Heriberto Pacheco Gomez (Mexico)
7 Anton Zajanckovskij (Lithuania)
8 Jorge Fernandez (Spain)
9 Ayham Alaws (Syria)
10 Ange Pellegrini (France)
- Artur Labarre Torres (Spain)
- Dagoberto Caballero (Mexico)
- Andrey Shelest (Russia)
- Farman-ullah Mian (Denmark)
- Francisco Gomez (Spain)
- Sebastiano Chiaramida (Italy)
- Luca Mammini (Italy)
- Carmelo Zuccarello (Italy)
- Ghislain Ponticaccia (France)

Men's Bodybuilding up to 80 kg
1 Marcel Lowentraut (Germany)
2 Richard Olveczki (Slovakia)
3 Artur Szudrowicz (Poland)
4 Jerome Hoarau (France)
5 Rody Hedo (Austria)
6 David Saborido (Spain)
7 Robert Kaczmarek (Poland)
8 Manjeet (India)
9 Aram Amin (Iraq)
10 Sirtaj Rahman (United Kingdom)

Men's Bodybuilding up to 75 kg
1 Timoteo Boza Armas (Spain)
2 Nguema Nfene (France)
3 Dawid Ziola (Poland)
4 Armand Linuesa (Spain)
5 Karel Tesar (Czech)
6 Republic Sebastian Bellin (Germany)
7 Dean Russell (United Kingdom)
8 Manco Nino (Switzerland)
9 Mirko Misceo (Italy)
10 Martin Yankov (Bulgaria)
11 Arab Bouchaib (Morocco

Men's Bodybuilding up to 70 kg
1 José de Jesús Hernández (Mexico)
2 Giuliano Bufano (Italy)
3 Marcos Pereira (Portugal)
4 Sandro Cauchi (Italy)
5 Zigor Atxaerandio (Spain)
6 Josiah Cave (United Kingdom)
7 Fabrizio Gabellini (Italy)
8 Osvaldo Lopes (Portugal)
9 Alan Keating (Ireland)
10 Jean Colasberna (France)
11 Mohammad Dimashkieh (Lebanon)
12 Oscar Castillo (Spain)
13 Messaoud Jouglet (France)
14 Yen-Yu Tu (Chinese Taipei)
15 Lee Hayes (United Kingdom

Junior Men's Bodybuilding
OVERALL WINNER
Martin Horky (Czech Republic)

Junior Men's Bodybuilding
Over 75 kg
1 Martin Horky (Czech Republic)
2 Joseph Peter (Belgium)
3 Ondrej Sestak (Czech Republic)
4 Patryk Barnas (Poland)
5 Vojtech Baloun (Czech Republic)
6 David Indrunas (Germany)
7 Erik Smid (Czech Republic)
8 Andrei Semkov (Russia)
9 Kenzie Durant (Belgium)
10 Mark Hodson (Ireland)
DNC Ron Bachtlin3 (Switzerland)
DNC Kevin Quesada (Spain)

Junior Men's Bodybuilding
up to 75 kg
1 Lukáš Rejholec (Czech Republic)
2 Sebastian Bellin (Germany)
3 Kamil Jaworski (Poland)
4 Dawid Sniegula (Poland)
5 Mohammad Dimashkieh (Lebanon)
6 Samuele Pagnoni (Italy)
7 Wilson De Leon Liu (Chinese Taipei)

Master Men's Bodybuilding
OVERALL WINNER
Rafał Filipczuk (Poland)

Master Men's Bodybuilding
40-44 Years over 90 kg
1 Rafał Filipczuk (Poland)
2 Igor Borzov (Russia)
3 Nicolas Viganne (France)
4 Christophe Bernard (France)
5 Qusai Bastaki (Kuwait)

Master Men's Bodybuilding
40-44 Years 90 kg
1 Mahfoud Draidi (Spain)
2 Rino Capone (Italy)
3 Francisco Gomez (Spain)
4 Seyed Ravanbakhsh (United Kingdom)
5 Gabriel Alvarez-Serrano (United Kingdom)
DNC Yevgeniy Yakimov (Kazakhstan)

Master Men's Bodybuilding
40-44 Years 80 kg
1 Diego Olivieri (Italy)
2 Robert Kaczmarek (Poland)
3 Rafal Kwiatkowski (United Kingdom)
4 Osvaldo Lopes (Portugal)

Master Men's Bodybuilding
45-49 Years over 90 kg
1 Triantafyllos Marangos (Greece)
2 Rafal Frydrychowicz (Poland)
3 Alejandro Rodriguez (Spain)

Master Men's Bodybuilding
45-49 Years 90 kg
1 Jakub Potocki (Poland)
2 Ihar Sidarchuk (Ireland)
3 Gianni Frison (Italy)
4 Andrzej Drabikowski (Poland)
5 Ivan Castillo (Spain)
6 Massimo Iorio (Italy)
7 Darius Alesius (Ireland)

Master Men's Bodybuilding
45-49 Years 80 kg
1 Nguema Nfene (France)
2 Giovanni Barone (Italy)
3 Juan-Carlos Costa (Spain)
4 Rafael De Pedro Redondo (Spain)
5 Jesus Ozores (Spain)
6 Tiberiu Horvath (Romania)

Master Men's Bodybuilding
45-49 Years 70 kg
1 Giuliano Bufano (Italy)
2 Laurent Ferrari (France)
3 Ignacio Varela (Spain)
4 Oscar Castillo (Spain)
5 Yen-Yu Tu (Chinese Taipei)
DNC Lee Hayes (United Kingdom)

Master Men's Bodybuilding
50-54 Years over 80 kg
1 Aureliano Ammassari (Italy)
2 Krzysztof Kazmierczak (Poland)
3 Johnny Tretow-loof (Denmark)
4 Gilbert Beautier (France)
5 Kevin Fraser (United Kingdom)
6 Farman-ullah Mian (Denmark)
7 Eric Boursin (France)

Master Men's Bodybuilding
50-54 Years 80 kg
1 Fabio Pizzaferri (Italy)
2 Laurent Gonzalez (France)
3 Arab Bouchaib (Morocco)
4 Manuel Hervás (Spain)
5 Christian Vogt (United Kingdom)

Master Men's Bodybuilding
55 Years & over over 75 kg
1 Anastasios Koligkionis (Greece)
2 Alberto Bistocchi (Italy)
3 Luca Mammini (Italy)
4 Stefano Capitanio (Italy)
5 Cosimo Nepita (Italy)
6 Miliccia Cataldo (Venezuela)
7 Mario Pace (Malta)
8 Raymond Cassar (Malta)

Master Men's Bodybuilding
55 Years & over 75 kg
1 Jean-Luc Faure (France)
2 Gilles Laguionie (France)
3 Fernando Escribano (Spain)

Men's Classic Bodybuilding
OVERALL WINNER
Tomas Kairys (Lithuania)

Men's Classic Bodybuilding
over 180 cm
1 Vitalii Plys (Ukraine)
2 Damian Kosiec (Poland)
3 Aliaksandr Ivanou (Belarus)
4 David Janaszek (Germany)
5 Kenzie Durant (Belgium)
6 Ivan Dmitriyev (Kazakhstan)
7 Marian Babinsky (UAE)
8 Mohamadou Camara (France)
9 Marco Schweizer (Switzerland)
10 Lucas Montigni (Argentina)
11 Sorin Sprinceana (Romania)
12 Pavel Brozek (Czech Republic)
13 Matteo Paleari (Italy)

Men's Classic Bodybuilding up to 180 cm
1 Tomas Kairys (Lithuania)
2 Karol Rogaczewski (Poland)
3 Alejandro Guzman (Spain)
4 Andrea Torelli (Italy)
5 Boris Palovic (Slovakia)
6 Roman Mashkov (Ukraine)
7 Sylwester Szczekocki (Poland)
8 Tomasz Walczak (Poland)
9 Ilia Baskin (Russia)
10 Halilaj Cak (Switzerland)
11 Suleiman Alnabelsi (Syria)
12 Siddhant More (India)

Men's Classic Bodybuilding up to 175 cm
1 Evgeny Konstantinov (Russia)
2 Jose Miguel Gomez (Spain)
3 Grigorii Soloshenko (Russia)
4 Michele Massaro (Italy)
5 Thibault Boisson (France)
6 Gregorio Santos (Spain)
7 Coccarelli Corrado (Italy)
8 Giuseppe Lolicco (Italy)
9 Dorian Ortega (France)
10 Mikael Saintot (France)
11 Luis Aranguiz (Chile)
DNC Patrik Dzurilla (Slovakia)

Junior Men's Classic Bodybuilding
1 Andrei Kozhokar (Russia)
2 David Janaszek (Germany)
3 Pablo Garcia (Spain)
4 Samuele Pagnoni (Italy)
5 Nikolas Golas (Czech Republic)

Master Men's Classic Bodybuilding 40 Years & over
1 Boris Palovic (Slovakia)
2 Alejandro Guzman (Spain)
3 Antonio Primiceri (Italy)
4 Paolo Sgro (Italy)
5 Rafal Jalowiecki (Poland)
6 Pavel Brozek (Czech Republic)
7 George Norva (United Kingdom)
MEN'S PHYSIQUE
OVERALL WINNER
Bilal Fakir (Belgium)

Men's Physique over 182 cm
1 Sidy Pouye (Spain)
2 Alan Gyamfi (United Kingdom)
3 Ihor Kavaler (Ukraine)
4 Luis Ollero (Spain)
5 Abdou Ndiaye (France)
6 Lautaro Gonzalez (Mexico)
7 Dmitrii Kelasev (Russia)
8 Chih-Chi Lu (Chinese Taipei)
9 Can Gekik (Germany)
10 Cedric Deraco (France)
- Roman Sukhoverkhov (Kazakhstan)
- Aleks Angelov (Bulgaria)
- David Azan (France)
- Abdulla Bin Dalmook (UAE)
- Ghady Assef Aouad (Lebanon)
- Carlos Harris (United Kingdom)
- Nicola Maccarini (Italy)
- Fabricio Trovao (Ireland)
- Vladyslav Mykhailov (Ukraine)
- Vladislav Kozhuharov (Bulgaria)
- Jeremie Kaminski (France)
- Ashish Patel (United Kingdom)
- Oleksandr Mantserov (Ukraine)
- Matt Pilmoor (United Kingdom)
- Valerio Iacovella (Italy)

Men's Physique up to 182 cm
1 Oleg Danysh (Ukraine)
2 David Meis (Spain)
3 Pierre-Martin Murcia (France)
4 Michael Mai Xuan (Ireland)
5 Antonio Moreno (Spain)
6 Andrea Bonello (Italy)
7 Eunilzio Marrumbe (Switzerland)
8 Charly Audinot (France)
9 Šimon Kutnar (Czech Republic)
10 Ismael Santos Perez (Spain)
- Christopher Barton (United Kingdom)
- Pawel Tomaszewski (Ireland)
- Hadi Jrab (Lebanon)
- Stanislav Tarabrin (Kazakhstan)
- Reza Rezamand (United Kingdom)
- Andrei Kablaev (Kazakhstan)
- Adam Piwko (Poland)
- Mohamed Bakr (Egypt)
- Jake Brukarz (Spain)
- Semen Mardamshin (Russia)
- Deyan Stoev (Bulgaria)

Men's Physique up to 179 cm
1 Daniel Baumann (Denmark)
2 Yordan Dimitrov (Bulgaria)
3 Julien Invernizi (France)
4 Aleksei Dobrynin (Russia)
5 Rudy Kouadio (France)
6 Mario Paez (Paraguay)
7 Juan-Manuel Quinones (Spain)
8 Markus Reiter (Germany)
9 Alexandr Polyakov (Czech Republic)
10 Artem Iakovlev (Russia)
- Lukasz Kaczmarczyk (United Kingdom)
- Rokas Grybauskas (Lithuania)
- Remy Thepot (France)
- Luis Gallego (Spain)
- Marius Gangmark (Norway)
- Ievgenii Filoniuk (Denmark)
- Marcin Bajena (Poland)
- Leo Hollier (Canada)

Men's Physique up to 176 cm
1 Reiner Stimmler (Germany)
2 Celvin Bundy (Germany)
3 Nenko Andreev (Bulgaria)
4 Andrei Bondarevskii (Russia)
5 Attila Schmid (Switzerland)
6 Jun Li Zhu (Spain)
7 Tiago Lima (Portugal)
8 Gabriel Gomes (Belgium)
9 Claudio Perez (Ireland)
10 Jason Magee (United Kingdom)
11 Blagovest Handzhiev (Bulgaria)
12 Anthony Goulet (USA)

Men's Physique up to 173 cm
1 Bilal Fakir (Belgium)
2 Rafael Bouça (Portugal)
3 Aaron Daley (United Kingdom)
4 Hideki Nagasawa (Japan)
5 Ras Otchere (Germany)
6 Patrick Wiggli (Switzerland)
7 Sergey Rakov (Belarus)
8 Christian Lechner (Austria)
9 Vadim Martynov (Russia)
10 Veton Toplica (Germany)
11 Daniel Marba (Spain)
- David Olid (Spain)
- Christian Castrillo (Spain)
- Luca Palazzolo (Italy)
- Daniel Girtan (Romania)
- Cesar Escobar (El Salvador)
- Andre Bakkeroll Starseng (Norway)

Men's Physique up to 170 cm
1 Ivan Gekov (Russia)
2 Khurram Butt (Denmark)
3 Imre de Louw (Netherlands)
4 David Tornay (Spain)
5 Wei-Hao Hou (Chinese Taipei)
6 David Rodríguez (Spain)
7 Gabriel Bicalho (Brazil)
8 Dimitri Clement (France)
9 Brahim Bouchoua (France)
10 Marcos Garcia (Spain)
11 Artur Camins (Andorra)
- Santiago Hernando Cercadillo (Spain)
- Ruben Gutierrez (Spain)
- Matthew Bicar (United Kingdom)
- Paul-Henry Bonne (France)
- Julio Corbacho (Andorra)
- Juan Tapia Batarce (Chile)
- Joan Pera (Spain)
- Daniel Rabiela (Mexico)
- Alexis Estelles (Spain)
- Kristian Scott (USA)
- Manuel Ortega (Spain)

Junior Men's Physique OVERALL WINNER
Santiago Prada (Spain)

Junior Men's Physique over 178 cm 1 Andrea Bonello (Italy)
2 Can Gekik (Germany)
3 Adam Piwko (Poland)
4 Stanislav Tarabrin (Kazakhstan)
5 Vladyslav Mykhailov (Ukraine)
6 Rokas Grybauskas (Lithuania)
7 Jeremie Kaminski (France)
8 Alejandro Díaz (Spain)

Junior Men's Physique up to 178 cm
1 Santiago Prada (Spain)
2 Tristan Hirlimann (France)
3 Romain Cabal (France)
4 Jun Li Zhu (Spain)
5 Jan Siller (Czech Republic)

Junior Men's Physique up to 174 cm
1 Josef Kogler (Austria)
2 Nenko Andreev (Bulgaria)
3 Imre de Louw (Netherlands)
4 Alberto Sanchez (Spain)
5 Gabriel Burlacu (Romania)
6 Cristian Torá (Spain)
7 Steven Johnson (United Kingdom)
8 Paul-Henry Bonne (France)
9 Dawid Paszkowski (Ireland)

Master Men's Physique 40 Years & over OVERALL WINNER
Khurram Butt (Denmark)

Master Men's Physique 40-44 Years
1 Khurram Butt (Denmark)
2 Mario Paez (Paraguay)
3 Ramin Moggi (Italy)
4 Giovanni Pichierri (Italy)
5 Nicola Maccarini (Italy)
6 Daniel Marba (Spain)
7 Dmitry Horoshulin (Russia)
8 Ziad Assaad (Lebanon)
9 Vincent Lespagno (France)
10 Pietro Capone (Italy)
- Enrico Guida (Italy)
- Dzmitry Halko (Belarus)
- Francisco Vegas (Spain)
- Amor Ghouilia (France)
- Davide Nuzzo (United Kingdom)
- Christian Bautista (Spain)
- Carles Catalá (Spain)

Master Men's Physique 45 Years & over
1 Antonio Damiano (Italy)
2 Giovanni Basso (Italy)
3 Rui Ferreira (Portugal)
4 Kenneth Bierbum (Denmark)
5 Alexey Malnev (Russia)
6 Roman Sukhoverkhov (Kazakhstan)
7 Richard Muir (United Kingdom)
8 Kenth-Are Kalsen (Norway)
9 Thierry Aspord (France)
10 Yannick Vein (France)

Muscular Men's Physique OVERALL WINNER
Anton Papezhuk (Ukraine)

Muscular Men's Physique over 175 cm
1 Aleksandr Shatsman (Russia)
2 Jerome Osterstock (France)
3 Dwayne Roberts (United Kingdom)
4 Ahmed Elboueshi (France)
5 Adam Hirschfeld (Germany)
6 Vitalii Rudnev (Russia)
7 Wagner Rocha (United Kingdom)
8 Andrea Rossi (Italy)
9 Kevin Secundino (France)
10 Ivan Llopart (Spain)
DNC Anatolii Shynkarov (Ukraine)

Muscular Men's Physique up to 175 cm
1 Anton Papezhuk (Ukraine)
2 Sergii Tkachenko (Ukraine)
3 Dario Fernandez (Spain)
4 Francisco Gonzalez (Colombia)
5 Orhan Limani (Switzerland)
6 Silvio Ludovico (Italy)
7 Orazio Nicosia (Italy)
8 Gavin King (Ireland)
MEN'S CLASSIC PHYSIQUE
OVERALL WINNER
Andrej Mandic (Austria)

Men's Classic Physique over 180 cm
1 Andrej Mandic (Austria)
2 Aleksandr Shatsman (Russia)
3 Javier Agua (Spain)
4 Leonid Moissidi (Kazakhstan)
5 David Indrunas (Germany)
6 Marko Pitkanen (Finland)
7 Damien Ragoutan (France)
8 Rafal Frydrychowicz (Poland)
9 Paweł Brychcy (Poland)
10 Nankap Djomo (France)
11 Jose-Manuel Pineiro (Spain)
12 Bruno Vignon (France)
13 Alberto Gil (Spain)
14 Pietro Ottolino (Italy)
DNC Lucas Montigni (Argentina)
DNC Iaroslav Lekhterov (Ukraine)

Men's Classic Physique up to 180 cm
1 Szymon Kulinski (Poland)
2 Arminas Kurmauskas (Lithuania)
3 Jeremiah Kenney-Wright (USA)
4 Marian Grolmus (Slovakia)
5 Pavel Panov (Bulgaria)
6 Cezary Skalik (Poland)
7 Michael Schirmer (Germany)
8 Jean Exumat (France)
9 Maksim Shalypin (Belarus)
10 Donatas Kusleika (United Kingdom)
- Mukhamed-Ali Kadiyev (Kazakhstan)
- Jose Garcia (Spain)
- Evgenii Malkov (Russia)
- David Mushegyan (France)
- Sebastien Penta (France)
- Rubin Gainullin (Russia)
- Thierry Kaiser (France)
- Leo Forte (Italy)

Men's Classic Physique up to 175 cm
1 Safiar Iancu (Romania)
2 Alexander Espaillat (Finland)
3 Sultan Albekov (Kazakhstan)
4 Egert Oiov (Estonia)
5 Waldemar Biernacki (United Kingdom)
6 Francisco Franco (Spain)
7 Wellington Gruber (Spain)
8 Kleber Antonio Holguin Abad (Spain)
9 Kevin White (France)
10 Nabil Ghandour (United Kingdom)

Men's Classic Physique up to 171 cm
1 Patrik Dzurilla (Slovakia)
2 Tomasz Sadkowski (Poland)
3 Fabrizio Gabellini (Italy)
4 Franck Collingro (France)
5 Zigor Atxaerandio (Spain)
DNC Jerome Letellier (France)