2015 Mistrovstvi Ceske Republiky
2015 IFBB California State Pro Championships
EBFF

2015 EBFF/IFBB European Amateur Bodybuilding Championships

Santa Susanna, Spain
May 13-18, 2015


RESULTS BY YEAR 2001 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

MODELS FROM THIS CONTEST
MuscleHunks Angel Alberto
Angel Alberto
004 Roman Dudushkin at MuscleGallery Roman Dudushkin
Men's Bodybuilding OVERALL 1 Oleh Kryvyi (Ukraine)
2 Vladyslav Mazhara (Ukraine)
3 Roman Dudushkin (Russia)
4 Alexey Tronov (Russia)
5 Patrick Monga Lisumbu (Sweden)
6 Sergei Povrezniuk (Russia)
7 Roman Iushchenko (Ukraine)
8 Alberto Galan (Spain)

Over 100 kg 1 Alexey Tronov (Russia)
2 Andrey Makeeb (Russia)
3 Alfredo Teixera (Italy)
4 Matteo Innocenti (Italy)
5 Mikhail Iusev (Russia)
6 Christian Corvaglia (Italy)
7 Siddy Gregory (France)

Up to 100 kg 1 Patrick Monga Lisumbu (Sweden)
2 Luke Debono (Malta)
3 Wojciech Pieczaba (Poland)
4 Michael Muzo (Netherlands)
5 Lorenzo Filippi (Italy)
6 Andriy Bobryk (Spain)
7 Ole Kristian Vaga (Norway)
8 Usman Bathily (Spain)
9 Tomasz Bobrowski (Poland)
10 Ivan Petrushko (Russia)
11 Karol Stuglik (Ireland)
12 Oriol Asensio Ruiz (Spain)
13 David Oravec (Slovakia)
14 Awodibu Blessing (Ireland)
15 Luca Silvestrini (Italy)
16 Siarhei Ahunovich (Belarus)
17 Andrey Popov (Russia)

Up to 95 kg 1 Roman Dudushkin (Russia)
2 Shahriyar Nematymirzaee (Azerbaijan)
3 Marti Pozzi Tena (Spain)
4 Gabriel Leber (France)
5 Laurent Riviere (France)
6 Manuel Narath (Austria)
7 Andrzej Maszewski (Poland)
8 Gerald Lopez (France)
9 Bruno Miguel Da Silva (Portugal)
10 Sergey Marutik (Russia)
11 Remigjus Olisauskis (Ireland)
12 Valgeir Gauti Arvason (Iceland)
13 Nikola Demo (Croatia)
14 Serkan Abeshaten (Turkey)

Up to 90 kg 1 Vladyslav Mazhara (Ukraine)
2 Manuel Duarte (Spain)
3 Grego Francisca (Netherlands)
4 Vasyl Remizov (Ukraine)
5 Peter Lagermand (Denmark)
6 Jakub Potocki (Poland)
7 Jose Lopez Canamero (Spain)
8 Lukasz Marcinkowski (Poland)
9 Vladimir Iacovlev (Moldova)
10 Vugar Verdiyev (Azerbaijan)
11 Reynisson Schramm (Iceland)
12 Daniele Furiosi (Italy)
13 Vinny Craine (Ireland)
14 Kadir Terzi (Turkey)

Up to 85 kg 1 Oleh Kryvyi (Ukraine)
2 Krzysztof Skryplonek (Poland)
3 Ott Kiivikas (Estonia)
4 Andres Corrales (Spain)
5 Igor Cengizhan (Greece)
6 Josep Merino (Spain)
7 Jozef Nagy (Slovakia)
8 Mariusz Balazinski (Poland)
9 Igor Mocanu (Moldova)
10 Gianluca Degortes (Italy)
11 Rui Pedro Martins (Portugal)
12 Richard Varruccin (France)
13 Mariusz Tomczuk (Poland)
14 Thomas Askeland (Norway)
15 Nerijus Tamosaitis (Lithuania)
- Levent Karagengel (Turkey)
- Dawid Geler (Ireland)
- Marc Mizzi (Malta)
- Eric Cagnard (France)

Up to 80 kg 1 Alberto Galan (Spain)
2 Ange-Marie Pellegrini (France)
3 Jan Fotmeijer (Sweden)
4 Norbert Zajac (Slovakia)
5 David Alexander (Iceland)
6 Stephen Borg (Malta)
7 Germain Rudolf Louisa (Netherlands)
8 Gabriel Koperkiewicz (Poland)
9 Fabo Moreira Carneiro (Portugal)
10 Pavel Nestseran (Belarus)
11 Maslimo Orsini (Malta)
12 Berlizev Vladislav (Russia)
- Farhang Rahimly (Sweden)

Up to 75 kg 1 Sergei Povrezniuk (Russia)
2 Raigo Kuusnomm (Estonia)
3 Rafal Domin (Poland)
4 Yetis Akcoltekin (Turkey)
5 Matej Rysavy (Czech Republic)
6 Yalchin Mammadov (Azerbaijan)
7 David Nyombo Lukonge (Iceland)

Up to 70 kg 1 Roman Iushchenko (Ukraine)
2 Igor Kocis (Slovakia)
3 Marcos Cunha Pereira (Portugal)
4 Teymur Aslanov (Azerbaijan)
5 Miroslav Skadra (Slovakia)
6 Jose Dominguez (Spain)
7 John Debono (Malta)
8 Antreas Assiotis (Cyprus)
9 Sebastian Vasut (Romania)
10 Petr Havlik (Czech Republic)
11 Fatih Karatasoglv (Turkey)
12 Irakli Gagua (Georgia)
13 Gergely Kiss (Hungary)

Classic Bodybuilding OVERALL Daniel Cubeddu (France)

- Andreas Fotiadis (Sweden)
Disqualified - Initially in the 1st place

Over 180 cm 1 Krzysztof Rodkiewicz (Poland)
2 Dmitry Krylov (Russia)
3 Chris Harnell (Sweden)
4 Peter Bella (Slovakia)
5 Jacek Malagocki (Ireland)
6 Piotr Jurczewski (Poland)
7 Gardar Omarsson (Iceland)
8 Drazen Vrbancic (Croatia)
9 Luis Miguel Antao (Portugal)
10 Martin Hyben (Slovakia)
11 Sandi Imerovic (Croatia)
12 Murat Saglam (Turkey)
13 Edgar Jose Ribeiro (Portugal)
14 Ingi Snaethor (Iceland)
- Jack Overberg (Norway)
Disqualified - Initially in the 1st place
- Gerald Kerschdorfer (Austria)
Disqualified - Initially in the 2nd place
Krzysztof Piekarz (Poland)
Disqualified - Initially in the 3rd place

Up to 180 cm 1 Hubert Kulczynski (Poland)
2 Vladimir Markov Netherlands)
3 Patrik Larsson (Sweden)
4 Manuel Chalupka (Austria)
5 Juan Romero Burlo (Spain)
6 Imre Vähi (Estonia)
7 Artur Wilemski (Poland)
8 Giedrius Abeciunas (Lithuania)
9 Marius Arlauskas (Lithuania)
10 Cristian Severini (Italy)
11 Lukasz Chwaszcza (Ireland)
12 Alberto Maiorama (Italy)
13 Aliaksei Patarocha (Belarus)
- Georgios Sofroniou (Cyprus)
- Zoran Heriban (Croatia)
- Joacim Nilsson (Sweden)
- Tonche Nikoloski (Macedonia)
- Badek Melody (Malta)
- Raymond Cassar (Malta)
- Thomas Kuronen (Finland)
- Georgian-Andrei Birica-Anghel (Romania)
- Kevin Cauchi (Malta)
- Keywan Nabi (Norway)
- Marko Petrícevic (Croatia)
- Porlakur Sigurjonsson (Iceland)
- Andreas Fotiadis (Sweden)
Disqualified - Initially in the 1st place
- Ersen Oznesil (Turkey)
Disqualified - Initially in the 3rd place

Up to 175 cm 1 Andrej Varga (Slovakia)
2 Radoslaw Smyk (Poland)
3 Mikalai Hulko (Belarus)
4 Krzysztof Reinhard (Poland)
5 Alberto Ciutuli (Italy)
6 Frederic Niamor (France)
7 Patrick McNamara (Ireland)
8 Levent Gencoglu (Turkey)
9 Fabrizio De Silvestro (Italy)
10 Cristian Fekete (Romania)
11 Bulent Cengiz (Turkey)
12 Turgoy Cukuryurt (Turkey)
- Adil Barini (Spain)
Disqualified - Initially in the 1st place
- Ivan Perezhogin (Russia)
Disqulified - Initially in the 3rd place

Up to 171 cm 1 Fernando Gornals (Spain)
2 Tomasz Laszko (Poland)
3 Peep Reinart (Estonia)
4 Sefa Salman (Turkey)
5 Kaya Onur (Turkey)
6 Bojan Mitrovic (Serbia)
- Aleksei Isupov (Russia)
Disqualified - Initially in the 1st place
- Antonio Primiceri (Italy)
Disqualified - Initially in the 3rd place

Up to 168 cm 1 Daniel Cubeddu (France)
2 Rain Kuusnomm (Estonia)
3 Robert Horvat (Croatia)
4 Filip Henkinovski (Croatia)
5 Cihan Doguscan Yukek (Turkey)
6 Giancarlo La Piana (Italy)
7 Alberto Siesto (Italy)

Comments

The comments to this entry are closed.