2014 IFBB New York Pro
2014 NPC Junior USA Championships

RESULTS BY YEAR 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

MODELS FROM THIS CONTEST
Dragos_milovichA004
Dragos Milovich
MuscleHunks Angel Alberto
Angel Alberto
Men's Bodybuilding OVERALL WINNER Szymon Lada (Poland)

Men's Bodybuilding up to 70 kg 1 Roman Iushchenko (Ukraine)
2 Teymur Aslanov (Azerbaijan)
3 Miroslav Skadra (Slovakia)
4 Ferhad Gruliev (Azerbaijan)
5 Andreas Jall (Germany)
6 Daniel Priewisch (Germany)
7 Klaus Bjerg (Denmark)
8 Jean Michel Bosch (France)
9 Michal Kertes (Slovakia)
10 Petr Havlik (Czech Republic)
11 Cihan Doguscan Yüksek (Turkey)
12 Bence Szabó (Hungary)

Men's Bodybuilding up to 75 kg 1 Danijel Miklecic (Croatia)
2 Antonio Muriana (Germany)
3 Romeo Zon (France)
4 Yalchin Mammadov (Azerbaijan)
5 Raigo Kuusnomm (Estonia)
6 Aleksandr Riabinin (Russia)
7 Yetis Alçöltekin (Turkey)
8 Miloš Ružicka (Czech Republic)

Men's Bodybuilding up to 80 kg 1 Schirilo' Simone (Italy)
2 Aleksei Denisov (Russia)
3 Sergey Moskvin (Russia)
4 Artur Szudrowicz (Poland)
5 Barbe Charles (France)
6 Tobias Gerblinger (Germany)
7 Jose Medina (Spain)
8 Sebastien Marteau (France)
9 Georgi Yordanov (Bulgaria)
10 Oscar Marin (Spain)
11 Jaroslaw Sypniewski (Poland)
12 Eric Miet (France)
13 Eduardo Leon (Spain)
14 Roderick Theuma (Malta)
15 Eric Kafindo (Belgium)
16 Kanan Aichundov (Azerbaijan)
17 Peter Kokoska (Slovakia)

Men's Bodybuilding up to 85 kg 1 Raul Gutierrez (Spain)
2 Mariusz Balazinski (Poland)
3 Krzysztof Skryplonek (Poland)
4 Andres Corrales (Spain)
5 Danilo Furiosi (Italy)
6 Alberto Alonso (Spain)
7 Vitaliy Kalenskyi (Ukraine)
8 Piotr Borecki (Poland)
9 Evaldas Gudeikis (Lithuania)
10 Mirko Ercolani (San Marino)
11 Roman Kronberger (Austria)
12 Tomas Tabaciar (Slovakia)
13 Dawid Geler (Ireland)
14 Karol Olender (United Kingdom)
15 Fabri Schlueppmann (Belgium)
16 Jean Dulon (France)
17 Serkan Kaya (Turkey)

Men's Bodybuilding up to 90 kg 1 Szymon Lada (Poland)
2 Ott Kiivikas (Estonia)
3 Vugar Verdiyev (Azerbaijan)
4 Vladimir Iacovlev (Moldova)
5 Rui Nascimento (Portugal)
6 Patrycjusz Wroblewski (Poland)
7 Vinny Craine (Ireland)
8 Pedro Tenreiro (Portugal)
9 Alexis Hernandez (Spain)
10 Linas Racas (Lithuania)
11 Evgeny Klochkov (Russia)
12 Antonio Tejera (Spain)
13 Nikolas Chatzisofokli (Cyprus)
14 Zoran Kolewski (Macedonia)
15 Sergey Chernyak (Ukraine)
16 Aaron Cannon (Ireland)

Men's Bodybuilding up to 95 kg 1 Tomasz Pabiniak (Poland)
2 Bouhlal Chakib (Italy)
3 Peter Kovac (Slovakia)
4 Rabi Fakhro (Sweden)
5 Dragos Popescu (Romania)
6 Wojciech Pieczaba (Poland)
7 Andrey Popov (Russia)
8 Jakub Potocki (Poland)
9 Alberto Clementi (Italy)
10 Karol Stuglik (Ireland)
11 Ralph Decelis (Malta)
12 Lionel Aguilar (France)

Men's Bodybuilding up to 100 kg 1 Miha Zupan (Slovenia)
2 Przemyslaw Owczarek (Poland)
3 Victor De Gustin (Spain)
4 Reza Zinalton (Azerbaijan)
5 Georgi Slavov (Bulgaria)
6 Fabio Romagnolo (Italy)
7 Tomasz Lech (Poland)
8 Lorenzo Filippi (Italy)
9 Antoine Micallef (Malta)
10 Relu Gauca (Ireland)
11 Siargei Ahunovich (Belarus)

Men's Bodybuilding over 100 kg 1 Arthur Kovalov (Ukraine)
2 Michael Muzo (Netherlands)
3 Mikhail Sidorychev (Russia)
4 Leif Hestad (Norway)
5 Lars Ostling (Sweden)
6 Stephan Canetti (France)
7 Simone Costantini (Italy)
8 Bostjan Cebron (Slovenia)
9 Krasimir Sarafov (Bulgaria)
10 Luca Silvestrini (Italy)
11 Gregory Sidi (France)
12 Markus Ettenauer (Austria)

Men's Classic Bodybuilding
OVERALL
1 Tomas Bendoraitis (Lithuania)
2 Alexander Kuschuk (Russia)
3 Jesus Rodal (Spain)
4 Boris Orava (Czech Republic)
5 Irakli Gagua (Georgia)

Men's Classic Bodybuilding up to 168 cm 1 Irakli Gagua (Georgia)
2 Rain Kuusnomm (Estonia)
3 Ibrahim Ünal (Turkey)
4 Giancarlo La Piana (Italy)

Men's Classic Bodybuilding up to 171 cm 1 Jesus Rodal (Spain)
2 Javier Perez (Spain)
3 Antonio Primiceri (Italy)
4 Herve Costa (France)
5 Tomasz Laszko (Poland)
6 Onur Kaya (Turkey)

Men's Classic Bodybuilding up to 175 cm 1 Tomas Bendoraitis (Lithuania)
2 Mohamad Ali Aziz (Denmark)
3 Tomáš Horák (Czech Republic)
4 Jivko Petkov (Bulgaria)
5 Andrej Varga (Slovakia)
6 Gianluca Lupica (Italy)
7 Przemyslaw Zokowski (Poland)
8 Iurii Zymogliad (Ukraine)
9 Patrick McNamara (Ireland)
10 Trevor Conway (Ireland)
11 Ilkay Beyga (Turkey)
12 Giannakis Liatsou (Cyprus)
13 Richard Dickinson (United Kingdom)

Men's Classic Bodybuilding up to 180 cm 1 Alexander Kuschuk (Russia)
2 Hubert Kulczynski (Poland)
3 Oleh Kakorin (Ukraine)
4 Marc Marsellach (Spain)
5 Lukasz Chwaszcza (Ireland)
6 Imre Vähi (Estonia)
7 Darius Minkevicius (Lithuania)
8 Bohumil Štepánek (Czech Republic)
9 Patrik Larsson (Sweden)
10 Robert Berg (Sweden)
11 Serge Rouze (France)
12 Vitali Champalov (Belarus)
13 Maxime Lefrancois (France)
14 Andrea De Luca (Italy)
15 David Cassidy (Ireland)
Zurab Bokhua (Georgia)
Doguscan Özkan (Turkey)

Men's Classic Bodybuilding over 180 cm 1 Boris Orava (Czech Republic)
2 Drazen Vrbancic (Croatia)
3 Sandi Imerovic (Croatia)
4 Juan Becerra (Spain)
5 Krzysztof Rodkiewicz (Poland)
6 Tomasz Winnicki (Poland)
7 Martin Haralampiev (Bulgaria)
8 David Ewald (Norway)
9 Janar Rückenberg (Estonia)
10 Mete Bektas (Turkey)
11 Dinos Bakirtzis (Netherlands)
12 Chris Harnell (Sweden)
13 Zack Mcquirk (United Kingdom)
14 Henri Vaarala (Finland)
15 Goran Joroev (Macedonia)
16 Sergei Smirnov (Russia)
Juniors & Masters Junior Men's Bodybuilding
Overall Winner
Filip Lihl

Junior Men's Bodybuilding over 75 kg 1 Piotr Borecki (Poland)
2 Vladimir Iacovlev (Moldova)
3 Valeri Enchev (Bulgaria)
4 Kamil Tanwic (Poland)
5 Pavel Marakhovskiy (Ukraine)
6 Jonata Rinaldi (Italy)
7 Fredrik Jönsson (Sweden)
8 Edoardo Pricca (Italy)
9 Radoslav Filip (Slovakia)
10 Bariş Kivrakdal (Turkey)

Junior Men's Bodybuilding up to 75 kg 1 Filip Lihl (Germany)
2 Josef Ahmad (Sweden)
3 Alexis Delobel (France)
4 Daniel Zammit (Malta)
5 Dominic Vilagi (Ireland)
6 Jindra Musil (Czech Republic)
7 David Beinstein (Slovakia)
8 Joval Anderson (United Kingdom)
9 Mateusz Krowka (Ireland)
10 Bence Szabó (Hungary)

Junior Men's Classic Bodybuilding 1 Jeve Ojala (Finland)
2 Lukasz Babiak (Poland)
3 Vitek Sahula (Czech Republic)
4 Jakub Szczerba (Poland)
5 Siim Kelner (Estonia)
6 Jakub Vilimek (Slovakia)
7 Dan Traian Aldea (Romania)
8 Yaşar Nadi Gencer (Turkey)
9 Arthur Mileris (Lithuania)
10 Eros Devos (Belgium)
11 Ebubekir Yücel (Turkey)
12 Anton Pavlak (Slovakia)
13 Dávid Bodnár (Hungary)

Junior Men's Physique 1 Alexander Myrvold (Norway)
2 Ali Akan (Turkey)
3 Pontus Koskelainen (Sweden)
4 Jones Ahmad (Sweden)
5 Filip Šteflovic (Czech Republic)
6 Daniel Girtan (Romania)
7 Milán Nagy (Hungary)
8 Isacan Akhan (Turkey)
9 Abel Diaz (Spain)
10 Mikolaj Polaszewski (United Kingdom)
11 Richie O’Donnell (United Kingdom)

Junior Men's Fitness 1 Serhii Hordieiev (Ukraine)
2 Mihai Moruz (Romania)
3 Stefan Virna (Romania)
4 Aramis Scherer (Germany)
5 Nikita Dvorkin (Estonia)
6 Patrik Tomaskovic (Slovakia)
7 Róbert Tupi (Hungary)
8 Ismail Berk Çavusoglu (Turkey)
9 Hakan özagil Turkey)

Master Men's Bodybuilding
OVERALL Winner
Antonio Gutierrez

Master Men's Bodybuilding
40-49 yrs over 90 kg
1 Antonio Sanchez (Spain)
2 Leif Hestad (Norway)
3 Eduardo Urrutikoetxea (Spain)
4 Alberto Clementi (Italy)
5 Roland Bosman (Slovakia)
6 Roberto Herranz (Spain)
7 Alfredo Fernandez (Spain)
8 Tommi Heinonen (Finland)
9 Martin Hainbach (Germany)
10 Emilio Scoop (Netherlands)
11 Pascal Garnier (France)
12 Andrey Popov (Russia)
13 Jakub Potocki (Poland)
14 Stephane Canetti (France)
15 Thomas Holzer (Germany)
- Dmitry Golubochkin (Russia)
- Martin Louda (Czech Republic)
- Jannick Staehr (Denmark)
- Jovce Vasilevski (Macedonia)

Master Men's Bodybuilding
40-49 yrs 90 kg
1 Antonio Gutierrez (Spain)
2 Karsten Wolf (Germany)
3 Alexander Englitsch (Austria)
4 Dominic Scheda (Malta)
5 Daniele Furiosi (Italy)
6 Aleš Réman (Czech Republic)
7 Pedro Tenreiro (Portugal)
8 Krysztof Wojtal (Poland)
9 Vitaliy Kalenskyi (Ukraine)
10 Fernando Asensio (Spain)
11 Jose Maria Jimenez (Spain)
12 Mehmet Bükte (Turkey)
13 Johnny Stuhldreier (Netherlands)
14 Sergiy Chernyak (Ukraine)
15 Kenneth Camilleri (Malta)

Master Men's Bodybuilding
40-49 yrs 80 kg
1 Oscar Luis Marin (Spain)
2 Eric Miet (France)
3 Fredrik Spång (Sweden)
4 Roberto Nuvoloni (Italy)
5 Luboš Koumal (Czech Republic)
6 Christian Racan (Austria)
7 Danilo Barbi (Italy)
8 Francisco Quintana (Spain)
9 Jean-François Ballester (France)
10 Tommi Kaukinen (Finland)

Master Men's Bodybuilding
40-49 yrs 70 kg
1 Jaime Aguilera (Spain)
2 Alain Pages (France)
3 Mario Augusto Hernandez (Spain)
4 Juan DeDios (Spain)
5 Michael Fackler (Germany)
6 Urebe Şeyhmus (Turkey)
7 Ali İhsan Yüksekkaya (Turkey)

Master Men's Bodybuilding 50-59 yrs over 80 kg 1 Alexander Alekseev (Russia)
2 Jean Dulon (France)
3 Jose Carlos Rebolo (Portugal)
4 Frederic Fabbi (France)
5 Wiesław Kruk (Poland)
6 Aivars Visockis (Latvia)
7 Antonio Vergiani (Italy)
8 Jaroslav Kejř (Czech Republic)
9 Jozef Piry (Slovakia)
10 Mario Cazor (Germany)
11 Ion Marin (Romania)

Master Men's Bodybuilding
50-59 yrs 80 kg
1 Carlos Menendez (Spain)
2 Karl Heinz Tiegel (Germany)
3 Anatoliy Shlein (Russia)
4 Alfonso Gomez (Spain)
5 Sigurkarl Aðalsteinsson (Iceland)
6 Maurizio Minoccari (Italy)
7 Jose Gonzalez (Spain)
8 Jari Laine (Finland)
9 Geir Smaadal (Norway)
10 Mehmet Didim (Turkey)
11 Mehmet Sacit Şevkatlioǧlu (Turkey)

Master Men's Bodybuilding
60-65 yrs
1 Miroslav Mraz (Czech Republic)
2 Leif Renling (Sweden)
3 Milan Bodlák (Czech Republic)
4 Abdülbaki Köseahmetoǧlu (Turkey)
5 Jan Kempe (Sweden)
6 Aziz Ukşal (Turkey)
7 Oral Özkaya (Turkey)

Master Men's Bodybuilding
over 65 yrs
1 Rafael Vera (Spain)
2 Willi Neubauer (Germany)
3 Nico Lundholm (Sweden)
4 Vladimir Štěpánek (Czech Republic)

Master Men's Classic Bodybuilding
OVERALL
Javier Perez (Spain)

Master Men's Classic Bodybuilding 40-49 yrs 1 Javier Perez (Spain)
2 Antonio Hernandez Parra (Spain)
3 Martin Hanzel (Sweden)
4 Antonio Perez (Spain)
5 Serge Rouze (France)
6 Aleh Ryshkevich (Belarus)
7 Roger Lineau (Sweden)
8 Ihar Sidarchuk (Ireland)
9 Voitto Suosaari (Finland)
10 Nikola Gyulemetov (Bulgaria)
11 Peter Mifsud (Malta)

Master Men's Classic Bodybuilding over 50 yrs 1 Jhon Davi (Spain)
2 Conny Hilmersson (Sweden)
3 James Cassidy (Ireland)
4 Raymond Cassar (Malta)
5 Giancarlo La Piana (Italy)
6 Ladislav Šroubek (Czech Republic)
7 Arnfinn Benterud (Norway)
8 Timo Kiviniemi (Finland)

Men's Wheelchair Bodybuilding 1 Gabriele Andriulli (Italy)
2 Daniel Minster (Czech Republic)
3 Nadir Hajro (Bosnia & Hercegovina)

Amateur Fitness Championships
Men's Physique OVERALL Alexander Myrvold (Norway)

Men's Physique up to 170 cm 1 Paulius Ratkevicius (Lithuania)
2 Carlos Nuñez (Spain)
3 Alexis Gonzalez (Spain)
4 Emre Yılmaz (Turkey)
5 Miguel Angulo (Spain)
6 Django Sjak Shie (Netherlands)
7 Anthony Deffose (France)
8 Scamarcia Vito (Italy)
9 Engin Aymar (Turkey)
10 Andrea Farrugia (Malta)
11 Savvas Savva (Cyprus)
12 Francisco Sanchez (Spain)
13 Arturo Mengotti (Spain)
14 Beltifa Zidane (France)

Men's Physique up to 174 cm 1 Alexander Myrvold (Norway)
2 Ben Noy (United Kingdom)
3 Jorge Martinez Beas (Spain)
4 Dawid Bukiel (Poland)
5 Richie O’Donnell (United Kingdom)
6 Silviu Stanculescu (Romania)
7 Daniel Girtan (Romania)
8 Johannes Falke (Germany)
9 Jerome Lemesle (France)
10 Martin Truhchev (Bulgaria)
11 Hashim Youshaa (Denmark)
12 Bugra Keskin (Turkey)
13 Valentin Petkov (Bulgaria)
14 Gerald Merlu (France)
15 Belmir Berberovic (Bosnia & Hercegovina)

Men's Physique up to 178 cm 1 Grzegorz Placzkowski (Poland)
2 Ádám Pletser (Hungary)
3 Georgian Andrei Birica-Anghel (Romania)
4 Jean Noel Gamer (France)
5 Marcin Stachniak (Poland)
6 Štepán Ginzel (Czech Republic)
7 Vagin Georgiy (Russia)
8 Ersan Çetiner (Turkey)
9 Adil Raki (France)
10 Dan Aldea (Romania)
11 Nikowich Sammult (Malta)

Men's Physique over 178 cm 1 Ladislav Novy (Czech Republic)
2 Jorge Sanchez (Spain)
3 Mikolaj Polaszewski (United Kingdom)
4 Nassim Sahali (France)
5 Jaani Inkinen (Finland)
6 Christoph Friedl (Austria)
7 Alexander Friedl (Austria)
8 Martin Mester (Czech Republic)
9 Sergei Mironov (Russia)
10 Sergii Kravchenko (Ukraine)
11 Jirí Vilímek (Czech Republic)
12 Alexandru Ceobanu (Romania)
13 Valeri Ivankov (Cyprus)
14 Cedric Deraco (France)
15 Anthony Nottin (France)
Bonifazi Gianluigi (Italy)
Marius Carlan (Romania)
Rafael Fenollar (Spain)
Marcin Debkowski (Poland)
Fatih Tayfur Uyar (Turkey)
Nenad Glisovic (Serbia)
Gökhan Kuden (Turkey)
Ruben Calleja (Malta)

Men's Fitness 1 Fedir Khashalov (Ukraine)
2 Nazar Kharkhun (Ukraine)
3 Mihai Moruz (Romania)
4 Stefan Virna (Romania)
5 Anton Mushtanov (Russia)
6 Rafał Kula (Poland)
7 Karol Olender (United Kingdom)