2010 IFBB Sacramento Pro
2010 Musclemania World Championships

2010 IFBB MEN'S WORLD CHAMPIONSHIPS

Baku, Azerbaijan
November 4 - 8, 2010


RESULTS BY YEAR 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

MODELS FROM THIS CONTEST
MuscleHunks Felipe Gigante
Felipe Gigante
117
Sami Al Haddad
086 Adam Adamski at MuscleGallery Adam Adamski
049
Serkan Cetin
Muscle Egypt

MEN'S BODYBUILDING
OVERALL WINNER Mohammed Touri

Over 100 kg 1 Ahmed Hamouda (Egypt) DQ
2 Dalibor Hajek (Czech Republic)
3 Aliaksei Shabunya (Belarus)
4 Leonid Istomin (Azerbaijan)
5 Feras Saied (Italy)
6 Sergey Bazarov (Russia)
7 Marco Schmidt (Germany)
8 Mohammed Nafáa (Poland)
9 Fernand Olloz (Switzerland)
10 Sergey Zebald (Russia)
11 Bogdan Kravchenko (Ukraine)
12 Zaher Moukahal (Lebanon)
13 Costantino Galeazzo (Italy)
14 Luca Silverstrini (Italy)
15 Paata Petriashvili (Russia)
- Bourhan Belhorma (Algeria)
- Artur Kovalov (Ukraine)
- Ahmed Mezrag (Algeria)
- Jaroslav Paseka (Czech Republic)
- Paul Poloczek (Germany)
- Peter Porczi (Hungary)
- Varinder Singh (India)

Up to & incl 100 kg 1 Mohammed Touri (Morocco)
2 Mohamed Ibrahim (Egypt)
3 Ahmad Ali Verdi (Azerbaijan)
4 El Shahat Mabrouk (Egypt)
5 Oleksandr Slobodyanyuk (Ukraine)
6 Martin Drab (Czech Republic)
7 Andriy Kukharchuk (Ukraine)
8 Francisco Corral (Spain)
9 Maor Zaradez (Israel)
10 Adam Adamski (Poland)
11 Igor Ozernoy (Kazakhstan)
12 Andrew Hudson (South Africa)
13 Glayson Souto (Brazil)
14 Ralf Herget (Germany)
15 Lee Seung Chul (Korea)
- Kyriacos Georgiou (Cyprus)
- Hamit Gorkem Gursoy (Turkey)
- Hsu Chia-Hao (Taiwan)
- John Leslie (South Africa)
- Ahmed Majeed Mustafa (Iraq)
- Nadir Sichaib (Algeria)

Up to & incl 90 kg 1 Sami Al Haddad (Bahrain)
2 Hamidreza Keshani (Azerbaijan)
3 Moustafa Alasar (Egypt)
4 Rouhollah Mirhosseini (Iran)
5 Jose Rafael Cermeno (Venezuela) DQ
6 Sergio Pestana Ramos (Switzerland)
7 Manuel Narath (Austria)
8 Kang Kyong (Korea)
9 Dennis Giusto (Italy)
10 Dmitry Klimov (Russia)
11 Mohammad Pashayi (Azerbaijan)
12 Jose Bustamante (Venezuela)
13 Ammar Al Bdairi (Iraq)
14 Marcelo De Lemos (Brazil)
15 Christopher Fitzpatrick (South Africa)
- Johan Empfelseder (Austria)
- Sandel Mindruta (Romania)
- Giuseppe Quarta (Italy)
- Andrey Sychov (Ukraine)
- Peter Tatarka (Slovakia)
- Mario Van Biljon (South Africa)
- Mkari Ziad (Lebanon)

Up to & incl 85 kg 1 Haji Shaban Al Balushi (Oman)
2 Mohammed Hasan (Bahrain) DQ
3 Vugar Verdiyev (Azerbaijan)
4 Ibrahim Sami Fahim (Egypt)
5 Sardar Hawez (Iraq)
6 Jens Schneider (Germany)
7 Hakan Gumus (Turkey)
8 Vladimir Timoshin (Russia)
9 Park Ki Seok (Korea)
10 Ott Kiivikas (Estonia)
11 Pablo Poveda (Argentina)
12 Sergii Ges (Ukraine)
13 David Ekpe (Nigeria)
14 Artem Bradov (Ukraine)
15 Hsu Chung-Huang (Taiwan)
- Serkan Cetin (Germany)
- Andreas Charalambos (Cyprus)
- Sangram Chougule (India)
- Djafer Chouia (Algeria)
- Quentin Fong (South Africa)
- Michael Kwao (Canada)
- Sanjeev Narayan (New Zealand)
- Tomasz Pabiniak (Poland)
- Jakub Potocki (Poland)
- Paul Prins (South Africa)
- Essa Shewaiter (Qatar)
- Amar Zahi (Algeria)

Up to & incl 80 kg 1 Ahmed El Sadany (Egypt)
2 Mahmoud El Fadaly (Egypt)
3 Andriy Sharapov (Ukraine)
4 Oscar Luis Marin (Spain)
5 Igor Losev (Russia)
6 Ilyas Khalafov (Azerbaijan)
7 Gilmar De Souza (Brazil)
8 Sherif El Shiwy (Egypt) DQ
9 Semion Berkovic (Lithuania)
10 Lee Do Hee (Korea)
11 Nikolay Chernetsky (Russia)
12 Bilal Cakir (Turkey)
13 Jalaal Alrayashi (Qatar)
14 Atanas Georgiev (Bulgaria)
15 Dzmitry Rameika (Belarus)
- Aliaksandr Borsan (Belarus)
- Marlon Carrillo Rodriguez (Nicaragua)
- Mario Pagnoni (Italy)
- Mahmoud Savalan (Azerbaijan)
- Masato Shimoda (Japan)
- Andreas Stummer (Austria)
- Masashi Suzuki (Japan)
- Alexandr Svetlakov (Kazakhstan)

Up to & incl 75 kg 1 Hussain Jassim (Bahrain) DQ
2 Mohamed Osman (Egypt)
3 Aleksandr Eskin (Russia)
4 Igor Kocis (Slovakia)
5 El Bahrawi El Saaid (Egypt) DQ
6 Valeri Koptenko (Ukraine)
7 Suhas Khamkar (India)
8 Vyacheslav Makogon (Ukraine)
9 Adil Kamal Baqqal (Iraq)
10 Watheq Al Saedi (Iraq)
11 Boo Chang Soon (Korea)
12 Aleksey Denisov (Russia)
13 Mohammed Slimani (Algeria)
14 Abdulrazaq Kazeem (Nigeria)
15 Francisco Das Neves Silva (Brazil)
- Tomasz Blaziak (Poland)
- Norberto Datuin (Guam)
- Alexey Ekker (Russia)
- Umid Khusanov (Uzbekistan)
- Farruh Kosimov (Uzbekistan)
- Yalchin Mamedov (Azerbaijan)
- Dilshod Niyazov (Uzbekistan)
- Morteza Norouzi (Iran)
- Aliaksandr Pashaliuk (Belarus)
- Chris Pillay (Saudi Arabia)
- Alexey Prodius (Moldovia)
- Sasi Raush (Singapore)
- Ricahrd Rosete (Guam)
- Murat Tonya (Turkey)

Up to & incl 70 kg 1 Mahmut Irmak (Turkey)
2 Mohammed Al Hussain (Saudi Arabia)
3 Jose Carlos Santos (Brazil)
4 Naser Al Maskari (Oman) DQ
5 Kim Byung Soo (Korea)
6 Koji Godo (Japan)
7 Vahid Raftarhamedani (Iran)
8 Fabio Branciamore (Italy)
9 Farhad Guliyev (Azerbaijan)
10 Masahiro Sue (Japan)
11 Denis Osadchyi (Ukraine)
12 Neil Gardner (Australia)
13 Nyombo Mkobi Lukonge (Tanzania)
14 Menad Dovar (Algeria)
15 Supry Sos (New Zealand)
- Ganzorig Enkhtuvshin (Mongolia)
- Christopher Hannie (South Africa)
- Matyas Nemet (Hungary)

Up to & incl 65 kg 1 Liya Nazin (Russia)
2 Ihala Prasanna Peiris (Sri Lanka)
3 Kim Jin Sik (Korea)
4 Rezvan Aliyev (Kazakhstan)
5 Daniel Hibbs (New Zealand)
6 Mauro Ranieri (Italy)
7 Ahmed Hashim Balasim (Iraq)
8 Osman Colak (Turkey)
9 Hassan Yousif Ahemd (Iraq) DQ
10 Ueliton Aragoao Silva (Brazil)
11 Teymur Aslanov (Azerbaijan)
12 Alexandre Bozonnet (France)
13 Jamts Galbadrakh (Mongolia)
14 Redouane Lahneche (Algeria)

Up to & incl 60 kg 1 Park Kyung Mo (Korea)
2 Michal Hlinka (Slovakia)
3 Cho Wang Bung (Korea)
4 Mina Kolta Bekhit (Egypt)
5 Wasem Saeed Alhajri (Saudi Arabia)
6 Mohammed Abdelazim (Egypt)
7 Kamil Al Muqaimi (Oman)
8 Loghman Arastehfar (Iran)
9 Brando Quejado (Guam)
10 Khurelbaatar Nergui (Mongolia)

CLASSIC BODYBUILDING
OVERALL WINNER Igor Gostiunin

Classic Short 1 Mahmut Irmak (Turkey)
2 Lajos Lenard (Hungary)
3 Park Jae Wan (Korea)
4 Robert Horvat (Croatia)
5 Adrian Radoi (Romania)

Classic Medium-Short 1 Artem Diyanov (Russia)
2 Yang Yeon Seok (Korea)
3 Ha Yong In (Korea)
4 Carbe Corrado (Italy)
5 Rudolf Kopcok (Slovakia)
6 Konstantin Paskalev (Bulgaria)
7 Nicolae Cristea (Romania)
8 Dmytro Symonov (Ukraine)
9 Toshihiko Hirota (Japan)
10 Tamas Dravavolgyi (Hungary)
11 Matyas Nemet (Hungary)

Classic Medium 1 Konstantin Zakharov (Russia)
2 Andrej Varga (Slovakia)
3 Gianluca Degan (Italy)
4 Imre Vähi (Estonia)
5 Meysam Amiri (Iran)
6 Michal Krajewski (Poland)
7 Andreas Stummer (Austria)
8 Slaven Petrovic (JR)
9 Pavel Bartonicek (Czech Republic)
10 Vladimir Jovanovic (Serbia)
11 Thomas Rosberg (Sweden)
12 Michael Lackner (Austria)
13 Atsushi Katakawa (Japan)
14 Suleyman Akuc (Turkey)
15 Balint Farkas (Hungary)
16 Omar Naser Al Den (Syria)

Classic Medium-Tall 1 Aleksander Denisenko (Russia)
2 Michal Sitter (Czech Republic)
3 Asghar Abaei (Iran)
4 Thomas Schnelldorfer (Germany)
5 Sergey Palkin (Ukraine)
6 Murat Demir (Germany)
7 Ali Daliran (Iran)
8 Darius Minkevicius (Lithuania)
9 Rafal Filipczuk (Poland)
10 Aristidis Nikolopoulos (South Africa)
11 Gerard Faure (France)
12 Harry Ogg (United Kingdom)
13 Onur Elibol (Turkey)
14 Przemysław Zokowski (Poland)
15 Marius Cirlan (Romania)
- David Cassidy (Ireland)
- Gergö Czikó (Hungary)
- Sinisa Krizman (Croatia)
- Marko Petricevic (Croatia)
- Zoltan Szasz (Hungary)

Classic Tall 1 Igor Gostiunin (Russia)
2 Jerzy Pisulski (Poland)
3 Lubos Malinak (Slovakia)
4 Ali Najafianrazavi (Iran)
5 Pawel Smolik (Poland)
6 Peter Porczi (Hungary)
7 Jüri Leinvald (Estonia)
8 Ozi Attila (Hungary)
9 Albert Wessels (South Africa)
10 Nicolae-Cristian Grad (Romania)
11 Tamas Babai (Hungary)
12 Alexandru Albulesco (Romania)
13 Khaled Khater (Jordan)
14 David Glisic (Serbia)

DQ* Disqualified due to Anti-Doping Violation