2007 IFBB International German Championships
2007 NPC Excalibur Bodybuilding Championships
NAC

2007 NAC Universe Championships

Hamburg, Germany
December 1, 2007


RESULTS BY YEAR 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

MODELS FROM THIS CONTEST
P3
Dieter Pilch
Bodybuilding Overall Winner Alexander Khaykin

Tall 1 Alexander Khaykin (Russia)
2 Mario Kasper (Germany)
3 Carsten Werner (Germany)
4 Kojo Sarpong (Germany)
5 Julian Grishajev (Lithuania)
6 Gino Barrios (Netherlands)
7 Gianis Mangos (Greece)
8 Mariano D'Angelo (Germany)
9 Jean-Christophe Ederle (France)
10 Mustafa Elbakkouchi (Belgium)
- Jean-Marie Bermer (Luxembourg)
- Catalin Boeriu (Romania)
- Laurent Bourdon (Belgium)
- Timucin Canel (Turkey)
- Leon Gezer (Netherlands)
- Dominik Hartman (Germany)
- Mehmet Kasap (Turkey)
- Jens Kruger (Germany)
- Zdenek Ledvian (Czech Republic)
- Wayne Nimiec (United Kingdom)
- Schaban Osmani (Switzerland)
- Evgeny Petrov (Russia)
- Pavels Tremasous (Lithuania)
- Onno Visser (Netherlands)
- Markus Weis (Germany)

Medium Tall 1 Oliver Reinhardt (Germany)
2 Richard Rosales (Netherlands)
3 Airat Khannanov (Russia)
4 Serdar Aktolga (Turkey)
5 Dennis Riskis (Germany)
6 Ronny Grell (Germany)
7 Eric Overdevest (Netherlands)
8 Neale Cranwell (United Kingdom)
9 Gabriel Nastavi (Switzerland)
10 Billy Stefanidis (Belgium)
- Yannick Cereza (France)
- Perry Crick (United Kingdom)
- Gerard Jardin (Luxembourg)
- Andrezej Majchrzyk (Poland)
- Fabrice Rousseau (France)

Medium 1 Jörg Fuchs (Germany)
2 Olivier Moestus (Belgium)
3 Yigit Kusbeygi (Turkey)
4 Patrick Schenk (Switzerland)
5 Matthias Mueller (Germany)
6 Michael Boberg (Germany)
7 Eric Ndjomo Ngassa (Belgium)

Short 1 Jerry Koolhoven (Netherlands)
2 Ramon Vasquez (Germany)
3 Robby Anchant (United Kingdom)
4 Francesco Incalza (Italy)
5 Stefan Hess (Germany)
6 Sylvain Guerinel (Luxembourg)

Junior 1 Vitaly Gerasimov (Russia)
2 Mark Henderson (United Kingdom)
3 Jason Whyte (South Africa)
4 Simon Meier (Germany)
5 Dominik Schoenborn (Germany)
6 Symon Rees (United Kingdom)
7 Daniel Kirshke (Germany)
8 Jean-Yves Hoyoux (Belgium)
9 Patrick Festerling (Germany)

Masters 40+ 1 Jonny Arntsen (Norway)
2 Joel Delain (Belgium)
3 Dusko Madzarovic (Slovenia)
4 Emilio Scoop (Netherlands)
5 Charalampos Sarakinis (Greece)
6 Andru Gertz (Germany)
7 Eric Orrao (France)
8 Luca Ciocella (Italy)
9 Ferrucio Ferraris (Italy)
10 Dirk Fleischer (Germany)
- Patrick DeRudder (Belgium)
- Goran Erakovic (Montenegro)
- Roberto Fedeli (Italy)
- Johannes Jonk (Netherlands)
- Karl-Heinz Juergens (Germany)
- Sergej Khimchenko (Ukraine)

Masters 50+ 1 Brian Connolly (United Kingdom)
2 Wolfgang Dittmer (Germany)
3 Werner Höh (Germany)
4 Bernhard Klemmer (Germany)
5 Earl Maduro (Netherlands)
6 Mauri Heikkinen (Finland)
7 Peter Scheel (Germany)
8 Joseph Daulcle (Belgium)
9 Martyn Yates-Brown (United Kingdom)
10 Biagio Filizola (Italy)
Athletic Overall Winner Dieter Pilch

Athletic Short 1 Mauro Zotti (Italy)
2 Mahdad Akbari (Iran)
3 Romeo Zon (Belgium)
4 Peter Hoppe (Germany)
5 Robby Trost (Germany)
6 Samir Boussa (Belgium)
7 Cengiz Sinan (Germany)
8 Joseph Doutau (Belgium)
9 Wojciech Nadolski (Poland)
10 Jonny Belger (Germany)
- Michel Decolle (Luxembourg)
- Pablo Dresse (Belgium)
- Lee Muncaster (United Kingdom)
- Marcus Steindecker (Germany)

Athletic Tall 1 Dieter Pilch (Germany)
2 Maxime Lefrancois Baillard (Belgium)
3 Fabrice Bozor (France)
4 Thomas Schramm (Germany)
5 Christiano Bellini (Italy)
6 Maik Schaefer (Germany)
7 Kai Engel (Germany)
8 Josef Bomba (Slovakia)
9 Dany Coppens (Belgium)
10 Andreas Konetzke (Germany)
- Tobias Engberg (Denmark)
- Claude Francois (Belgium)
- Nicolaos Ilias (Greece)