2007 NPC Junior USA Championships
2007 IFBB New York Pro Championships

RESULTS BY YEAR 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

MODELS FROM THIS CONTEST
PowerMen Rudolf Zotkov
Rudolf Zotkov
MuscleHunks Rocky Remington
Tomas Mach
01-05 Toby Walters
MuscleHunks Anatoly Demidov
Anatoly Demidov
Men's Bodybuilding Overall Winner Pavel Kirilenko

Super Heavyweight 1 Pavel Kirilenko (Russia)
2 Oleg Emelianov (Ukraine)
3 Marek Olejniczak (Poland)
4 Andrzej Kolodziejczyk (Poland)
5 Paata Petriashvili (Georgia)
6 Alonso Del Fresno (Spain)
7 Marco Lucacci (Italy)

Heavyweight 1 Robert Piotrkowicz (Poland)
2 Dmitry Salik (Ukraine)
3 Sener Cinouglu (Switzerland)
4 Arvydas Mickus (Lithuania)
5 Michal Krakowski (Poland)
6 Antonio Morales Vidal (Spain)
7 Paolo Marsella (Italy)
8 Rovshan Guliyev (Azerbaijan)
9 Erminio Marconi (Italy)
10 Thomas Holzer (Germany)
11 Michael Zimmerman (Austria)
12 Yuliy Rusev (Bulgaria)

Light Heavyweight 1 Dmitry Klimov (Russia)
2 Oleksandr Slobodyanyuk (Ukraine)
3 Oleksandr Khlyebnikov (Ukraine)
4 Antonio Furić (Croatia)
5 Mohammad Pashayi (Azerbaijan)
6 Peter Tatarka (Slovakia)
7 Rafael Gutierrez (Spain)
8 Libor Kase (Czech Republic)
9 Tomasz Bobrowski (Poland)

Middleweight 1 Alexander Kodzoev (Russia)
2 Vugar Verdiyev (Azerbaijan)
3 Marian Cambal (Slovakia)
4 Sergeiy Sorokin (Ukraine)
5 Xisco Serra (Spain)
6 Steven Wilson (France)
7 Mahmoud Savalan (Azerbaijan)
8 Nadzhi Hyusein (Bulgaria)
9 Jarosław Makowiecki (Poland)
10 Pawel Jablonski (Poland)
11 Markus Kaminski (Germany)

Light Middleweight 1 Igor Losev (Russia)
2 Mikhail Vorobiev (Russia)
3 Taguir Fakhrutdinov (Azerbaijan)
4 Giuseppe DeGiorgi (Italy)
5 Otakar Hrdlicka (Czech Republic)
6 Darius Petrokas (Lithuania)
7 Heinze Weindl (Austria)
8 Adonis Georghiou (Cyprus)

Welterweight 1 Nikolay Chernetsky (Russia)
2 Dmitri Anisimov (Ukraine)
3 Marek Zatloukal (Czech Republic)
4 Elmar Abdullaev (Azerbaijan)
5 Galin Kolarov (Bulgaria)
6 Jean Mega (France)

Lightweight 1 Aleksandr Eskin (Russia)
2 Yalchin Mamedov (Azerbaijan)
3 Marcel Jasen (Slovakia)
4 Farhad Guliyev (Azerbaijan)
5 Stefan Fischer (Germany)
6 Olaf Tenzer (Germany)
7 Leo D'Adderio (France)

Bantamweight 1 Igor Pavlov (Russia)
2 Adam Cibula (Slovakia)
3 Grzegorz Sochacki (Poland)
4 Mauro Ranieri (Italy)

Classic Bodybuilding Overall Winner Parfait-Aime Konstedt

Classic Short 1 Marcel Hajek (Czech Republic)
2 Joel Carlos Scheek (Netherlands)
3 Teymur Aslanov (Azerbaijan)
4 Konstantin Paskalev (Bulgaria)
5 Giancarlo LaPiana (Italy)
6 Zakaria Uriadmkopheli (Georgia)

Classic Medium 1 Parfait-Aime Konstedt (Switzerland)
2 Aleksander Denisenko (Russia)
3 František Huf (Czech Republic)
4 Petr Fedorov (Russia)
5 Pavel Bartonicek (Czech Republic)
6 Slaven Petrović (Croatia)
7 Elby Osmanov (Azerbaijan)
8 Ladislav Korsch (Slovakia)
9 Mariusz Balazinski (Poland)
10 Andriy Karpikov (Ukraine)
11 Argo Vaible (Estonia)
12 Marek Vomacka (Czech Republic)
13 Juraj Zitnan (Slovakia)
14 Imre Vähi (Estonia)
15 Goran Gustek (Croatia)

Classic Tall 1 Roman Plachinta (Russia)
2 Lubos Malinak (Slovakia)
3 Andreas Plate (Germany)
4 Tomas Mach (Czech Republic)
5 Bjorn Vestrum Olsson (Norway)
6 Artem Rasov (Russia)
7 Bartosz Sokolowski (Poland)
8 Enrico Deiana (Italy)
9 Jiri Wagner (Czech Republic)
10 Jose Lopez (Spain)
11 Bogdan Cirlan (Romania)
12 Jurii Spasokukotski (Ukraine)
13 Argo Ader (Estonia)
14 Goran Ilic (Serbia)
15 Viktor Gegeshidze (Georgia)

Classic Junior 1 Lukas Topinka (Czech Republic)
2 Alexander Molodykh (Russia)
3 Nerijus Grybas (Lithuania)
4 Patryk Kot (Poland)
5 Eiko Rapur (Estonia)
6 Maxim Kozhevnikov (Russia)
JUNIORS & MASTERS Junior Men's Bodybuilding 1 Aleksei Lesukov (Russia)
2 Roman Gavryshchuk (Ukraine)
3 Sergey Basarov (Russia)
4 Mikhail Dirun (Russia)
5 Rene Blaschek (Austria)
6 Michail Motanov (Lithuania)
7 Milan Menda (Czech Republic)
8 Martin Smutek (Czech Republic)
9 Tomasz Ziolkowski (Poland)
10 Oskars Stals (Latvia)
11 Marin Meksi (Albania)

Master Men's Bodybuilding Overall Winner Sergey Biller

Masters 40+ Heavyweight 1 Sergey Cheremnykh (Russia)
2 Stanislav Shakh-Nazarov (Russia)
3 Wolfgang Schober (Austria)
4 Alexandr Alexeev (Russia)
5 Vadim Boyarshinov (Russia)
6 Rovshan Guliyev (Azerbaijan)
7 Robert Winogrodzki (Poland)
8 Leonardo Giancippoli (Italy)
9 Josef Briechle (Germany)

Masters 40+ Middleweight 1 Stavros Malaktos (Cyprus)
2 Igor Shmatchenko (Russia)
3 Grzegorz Strojecki (Poland)
4 Igor Semenchuk (Russia)
5 Patrick Cornuet (France)

Masters 40+ Lightweight 1 Sergey Biller (Russia)
2 Werner Zenk (Germany)
3 Maurizio Minoccari (Italy)
4 Sergey Dolgirev (Russia)
5 Paolo Mari (Italy)
6 Lubos Ulman (Czech Republic)
7 Dimitry Murzin (Russia)

Masters 50+ 1 Alexander Yashankin (Russia)
2 Antonio Vergiani (Italy)
3 Aivars Visockis (Latvia)
4 Valeri Parfenov (Russia)
5 Sigurdur Gestsson (Iceland)
6 Milan Ecler (Czech Republic)